Terry Bozzio

słynie z gry na swoim bardzo rozbudowanym zestawie perkusyjnym, dzięki temu jego występy to prawdziwa uczy zarówno dla uszu jak i dla oczu. Niezliczona liczba blach, bębnów i przeszkadzajek robią ogromne wrażenie podczas koncertów (więcej)

Cindy Blackman

od zawsze była zafascynowana jazzem. Propozycja złożona przez Lennego Kravitza była dla niej nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że artystka nigdy wcześniej nie występowała przed dużą publicznością. (więcej)

Bill Ward jest

wielką inspiracją między innymi dla Dava Grohla, który często wymienia Billa jako swojego guru. (więcej)

Dave Grohl

bardzo dba o swój wizerunek, który daleki jest od stereotypu typowego gwiazdora. Dzięki temu muzyk cieszy się ogromną sympatią wśród fanów i współpracowników. (więcej)

Tagi

  • Al Foster
  • Perkusista
  • Perkusista jazzowy
  • Muzyk
  • Kompozytor
  • Jazz
  • Perkusja
  • Bebny
  • Instrumnety perkusyjne
  • Werbel
  • Centrala

Al Foster - amerykański perkusista jazzowy

Al Foster urodził się 18 stycznia 1944 roku w Richmond, w Wirginii. Chłopiec dorastał w Nowym Jorku, a grę na perkusji rozpoczął jako nastolatek – w wieku 13 lat. Już trzy lata później zadebiutował nagraniem powstałym przy współpracy z Blue Mitchellem.

Gdy Foster miał osiemnaście lat dołączył do grupy Milesa Davisa, tworzącej funk fusion, zastępując tym samym Jacka DeJohnette’a. Członkiem zespołu był przez trzynaście lat – do roku 1985. O wrażeniach Milesa po usłyszeniu Ala po raz pierwszy przeczytać można w autobiografii Davisa z roku 1989. Muzyk był zafascynowany brzmieniem i lekkością perkusji Fostera i jak sam przyznaje – był to talent, jakiego szukał do swojego zespołu. Wraz z grupą Davisa Al nagrał dziewięć albumów – poczynając od „On The Korner”, kończąc na „Amandla”. Foster był jedynym członkiem zespołu, który występował u jego boku w dwóch okresach – przed i po jego powrocie w roku 1981. Przyczynił się tym samym do powstania albumu Milesa pt. „The Man With The Horn”. Jako lider wydał ze swoim albumem sześć płyt, komponowanie utworów i koncertowanie z zespołem rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Al Foster pochwalić się może również talentem gry na pianinie – jednak co ciekawe, muzyk nie ma umiejętności czytania nut, a jedynie gra swoje własne utwory. Od roku 1996 artysta koncertuje z własnym zespołem - Douglasem Weissem, Elim Degibrim i Adamem Birnbaumem. Grupa wystąpiła na ponad tysiącu imprez na całym świecie – w Anglii, we Włoszech, Francji, Holandii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Rosji i Południowej Afryce. Podczas swojej działalności muzycznej Foster występował z Herbiem Hancockiem, Sonnym Collinsem i Joem Hendersonem, stając się nierozdzielną częścią zespołu muzyków.

Powodem dla którego Al Foster jest tak popularnym i rozchwytywanym perkusistą jest jego wszechstronność w grze na instrumencie. Muzyk nie ogranicza się do jednego stylu muzycznego. W latach swojej wciąż ewolującej kariery artysta grywał zarówno bebop, jak i jazz, czy rock.

Co ciekawe Yamaha stworzyła sygnowaną jego nazwiskiem serię zestawów perkusyjnych “Hipgig Sr.”, będącą ulepszoną wersją „Hipgig” Ricka Marrotta’y.