Firma Yamaha

od zawsze była pionierem w dziedzinie wprowadzania nowoczesnych technologii. Zestawy perkusyjne tego producenta stanowią już swego rodzaju wzorzec brzmienia, który docenili perkusiści na całym świecie. Seria bębnów PHX to kolejny krok na przód i kolejne innowatorski rozwiązania. (więcej)

Ojciec Louie Bellsona

był właścicielem sklepu muzycznego, dzięki temu młody Louie miał znakomite warunki by móc rozpocząć i rozwijać naukę gry na perkusji. (więcej)

Gane Krupa

posiadał polskie korzenie. Jego ojciec - Bartłomiej był emigrantem z Polski. Matką Gene była urodzona w Pensylwanii Anna Oslowki, której rodzice także byli Polakami. (więcej)

Steve Gadd rozpoczął

naukę gry na perkusji za namową swojego wuja, który również był perkusistą. Grał na instrumentach perkusyjnych w zespole armii Stanów Zjednoczonych. (więcej)

Tagi

 • Al Foster
 • Perkusista
 • Perkusista jazzowy
 • Muzyk
 • Kompozytor
 • Jazz
 • Perkusja
 • Bebny
 • Instrumnety perkusyjne
 • Werbel
 • Centrala

Al Foster - amerykański perkusista jazzowy

Al Foster urodził się 18 stycznia 1944 roku w Richmond, w Wirginii. Chłopiec dorastał w Nowym Jorku, a grę na perkusji rozpoczął jako nastolatek – w wieku 13 lat. Już trzy lata później zadebiutował nagraniem powstałym przy współpracy z Blue Mitchellem.

Gdy Foster miał osiemnaście lat dołączył do grupy Milesa Davisa, tworzącej funk fusion, zastępując tym samym Jacka DeJohnette’a. Członkiem zespołu był przez trzynaście lat – do roku 1985. O wrażeniach Milesa po usłyszeniu Ala po raz pierwszy przeczytać można w autobiografii Davisa z roku 1989. Muzyk był zafascynowany brzmieniem i lekkością perkusji Fostera i jak sam przyznaje – był to talent, jakiego szukał do swojego zespołu. Wraz z grupą Davisa Al nagrał dziewięć albumów – poczynając od „On The Korner”, kończąc na „Amandla”. Foster był jedynym członkiem zespołu, który występował u jego boku w dwóch okresach – przed i po jego powrocie w roku 1981. Przyczynił się tym samym do powstania albumu Milesa pt. „The Man With The Horn”. Jako lider wydał ze swoim albumem sześć płyt, komponowanie utworów i koncertowanie z zespołem rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Al Foster pochwalić się może również talentem gry na pianinie – jednak co ciekawe, muzyk nie ma umiejętności czytania nut, a jedynie gra swoje własne utwory. Od roku 1996 artysta koncertuje z własnym zespołem - Douglasem Weissem, Elim Degibrim i Adamem Birnbaumem. Grupa wystąpiła na ponad tysiącu imprez na całym świecie – w Anglii, we Włoszech, Francji, Holandii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Rosji i Południowej Afryce. Podczas swojej działalności muzycznej Foster występował z Herbiem Hancockiem, Sonnym Collinsem i Joem Hendersonem, stając się nierozdzielną częścią zespołu muzyków.

Powodem dla którego Al Foster jest tak popularnym i rozchwytywanym perkusistą jest jego wszechstronność w grze na instrumencie. Muzyk nie ogranicza się do jednego stylu muzycznego. W latach swojej wciąż ewolującej kariery artysta grywał zarówno bebop, jak i jazz, czy rock.

Co ciekawe Yamaha stworzyła sygnowaną jego nazwiskiem serię zestawów perkusyjnych “Hipgig Sr.”, będącą ulepszoną wersją „Hipgig” Ricka Marrotta’y.