Zaangażowanie w muzykę osiągnęło apogeum, gdy w wieku szesnastu lat rzucił szkołę. Trzy lata później Virgil przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczył się w Dick Groves School w Los Angeles. Wówczas pobierał również nauki prywatne u Murraya Spivacka. W wieku dwudziestu jeden lat Donati zdecydował się powrócić do Australii, gdzie rozwinęła się jego kariera. Grywał wówczas jazz z Allanem Zavodem oraz Brianem Brownem, a także specjalizował się w rocku u boku zespołu Petera Cupplesa. W tym czasie stał się aktywnym muzykiem sesyjnym oraz koncertującym perkusistą. Wraz z własnym popowym zespołem The State (Southern Sons) poznał smak międzynarodowej sławy, dzięki wydaniu debiutanckiego singla „Heart in Danger”.W latach osiemdziesiątych Donati współpracował z grupą pochodzącą z Melbourne, wykonującą jazz i rock fusion. Changes, składające się z Virgila, Joe Chindamo, Marka Domoneya, Steve’a Hadleya i Johna Barretta wkrótce przeistoczyło się w Loose Change.
W roku 1995 Virgil wydał swój pierwszy solowy album „Stretch”. Dwa lata później na rynku ukazało się „The Virg: Serious Young Insects”, wydane przez Vorticity Music. Tego samego roku Derek Sherinian zatrudnił go przy produkcji jego pierwszego solowego albumu „Planet X”. Współpraca przeobraziła się w powstanie zespołu Planet X, z którym Virgil wydał trzy albumy studyjne – „Universe”, „MoonBabies”, „Quantum” oraz live-album „Live From Oz”.
Wraz z nowym tysiącleciem, w roku 2004, Donatiego spotkał zaszczyt – muzyk uplasował się na pierwszym miejscu w kategorii „Klinicysta roku” w rankingu sporządzonym przez „Modern Drummer”. Trzy lata później artysta koncertował po Francji z Michelem Polnareffem, podczas jego trasy, będącej wznowieniem jego działalności muzycznej. W roku 2009 po raz pierwszy od czterech lat muzyk powrócił do Australii w celu zagrania w „Drumscene Live Tour” u boku Thomasa Pridgena i Doma Famularo. W tym czasie grywał również w „Ultimata Drummers” w jego rodzinnym Melbourne.Dziś muzyk mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie grywa z wieloma zespołami. Obecnie koncertuje z Allanem Holdsworthem i Jimmym Haslipem po Stanach i Kanadzie. Muzyka pochłania większość jego czasu, w związku z czym Virgil nie skupia się na swoim życiu prywatnym. W roku 1999 w wywiadzie dla „Modern Drummer”, zapytany o małżeństwo odpowiedział:
„Sądzę, że musisz być bardzo silny by trzymać się planów jakie miałeś na życie. Jak na razie odrzucam myśl o małżeństwie i wielu „zakłóceniach” jakie może ono przynieść.”
Inspiracją dla Virgila byli przez lata muzycy jazzowi Louie Bellson i Buddy Rich. Pierwszym artystą rockowym, jakim zafascynował się Donati był Ian Paice z Deep Purple. Muzyk był urzeczony jego „klarownością i mocą”. W roku 1999 przyznał, że w ostatnim czasie preferuje grę w stylu „traditional grip” – sposób ułożenia pałeczek jest różny w obu rękach.
„Zadecydowałem, że to w taki sposób chcę grać. Są momenty gdy, wierzcie mi lub nie, traditional grip jest wygodniejszy w mojej lewej ręce. W żaden sposób ten styl mnie nie ogranicza. Nie będę go niepotrzebnie rekomendować. To o wiele trudniejszy chwyt do wykorzystania i rozwinięcia mocy w grze. (…) Ponieważ nie jest on dziś często używany, tym bardziej staje się odjazdowy!”