Leksykon współczesnej perkusji

Wiele osób twierdzi, że

perkusja elektroniczna nigdy nie dorówna brzmieniem zestawowi akustycznemu. Jednak Yamaha DTX500 przekonała już wielu niedowiarków. Doskonałe brzmienie i nieograniczone możliwości sprawiają, że DTX500 świetnie sprawdzi się w studiu nagraniowym oraz pracy w zaciszu domowym. (więcej)

Siła Yamahy

Oak Custom tkwi w doskonałym doborze drewna z jakiego jest zbudowana. To właśnie odpowiednia selekcja i sezonowanie drewna dają to niesamowite brzmienie, które pokochali perkusiści na całym świecie. (więcej)

Niezwykle naturalne

brzmienie zestawu perkusyjnego Yamaha DTXPRESS IV sprawia, że co raz częściej sięgają po niego muzycy grający wcześniej jedynie na analogowych zestawach. Sprawdza się on znakomicie także jako narzędzie pracy studyjnej. (więcej)

Dave jako jedyny

perkusista posiada zaprojektowaną specjalnie dla niego gitarę, sygnowaną jego nazwiskiem. Jest to Gibson DG-335, który zbudowany został na bazie popularnego modelu ES-335. (więcej)

Tagi

 • Aynsley Dunbar
 • Perkusista
 • Muzyk
 • Perkusja
 • Werbel
 • Frank Zappa
 • Jeff Beck
 • Zestawy perkusyjne
 • Rock
 • Pop
 • Jazz

Aynsley Thomas Dunbar - brytyjski perkusista

2012-07-13 17:06
Olo
Aynsley Thomas Dunbar urodził się 10 stycznia 1946 roku w Liverpoolu. W młodym wieku wziął udział w przesłuchaniu do The Jimi Hendrix Experience, podczas którego legenda Jimi Hendrix decydował o wyborze pomiędzy nim a Mitchem Mitchellem. W rezultacie to ten drugi wygrał casting. Gdy Aynsley miał osiemnaście lat Stu James i Nick Crouch stworzyli Stu James & The Mojos u boku Dunbara i Lewisa Collinsa. W tym składzie grupa kontynuowała działalność do roku 1966.
Ponadto Aynsley był liderem Aynsley Dunbar Retalitation wraz z którym wydał serię albumów - „The Aynsley Dunbar Retaliation”, „Doctor Dunbar's Prescription “, “ To Mum, From Aynsley & The Boys” oraz „Remains To Be Heard”. Przyczynił się również do stworzenia tekstu piosenki „Warning” nagranej przez Black Sabbath na ich debiutanckim albumie. Później, w roku 1967, Aynsley wykorzystał materiał przy współpracy z własnym zespołem.

Kolejnie Aynsley Dunbar przewodził krótko istniejącym zespołem progresywno rockowym Blue Whale. Grupa zadebiutowała podczas trasy koncertowej w Skandynawii w styczniu 1970 roku. Co ciekawe, tuż po rozpadzie składu King Crimson Dunbar usiłował bezskutecznie zatrudnić Roberta Frippa na miejsce gitarzysty. Z kolei Fripp chciał by Dunbar był perkusistą w jego zespole. Z Blue Whale Aynsley wydał w roku 1971 jedyny album, w skład grupy wchodzii wówczas Paul Williams, Ivan Zagni, Roger Sutton, Tommy Eyre oraz Friendberg.
Aynsley Dunbar
Aynsley Dunbar, źródło: Wikipedia

Następnym przedsięwzięciem w jakim wziął udział była współpraca z Mother’s of Invention Franka Zappy. Muzyk wystąpił na albumach „Waka/Jawaka” oraz „The Grand Wazoo”. W roku 1974 miał okazję zagrać na perkusji w ścieżce dźwiękowej „Dirty Duck”. W połowie dekady grywał z Nilem Lofgrenem tuż przed wstąpieniem do Journey na czas powstania ich pierwszego albumu z roku 1975. Niestety, współpraca nie była owocna i zakończyła się niepowodzeniem – Logfren zwolnił Aynsleya niedługo potem.

Wkrótce Dunbar wystąpił na trzech albumach Jefferson Starship – „Freedom At Point Zero”, „Modern Times” oraz „Wind Of Change” oraz na krążku Whitesnake „1987 Versions”. W tym dziesięcioleciu występował również z Ericem Burdonem, Michaelem Schenkerem i The Animals.

Od roku 2003 był perkusistą “World Classic Rockers”. W roku 2005 Aynsley zagrał na albumie Jake’a E. Lee „Retracted”. W 2008 nagrał materiał na płytę z Mickeyem Thomasem, Jakem E. Lee, Ozzym Osbournem. Trzy lata później na rynku ukazał się krążek podsumowujący jego współpracę z Frankiem Zappą w Carnegie Hall sprzed czterdziestu lat.

Na przestrzeni lat swojej kariery muzyk grał również z Ianem Hunterem, Lou Reedem, Jeffem Beckem, Davidem Bowiem, Sammym Hagarem, Michaelem Schenkerem oraz UFO.

Komentarze

WASSYL
2013-07-06 17:16:11

tja... można i tak na zestawie klasycznym,ciekawe jak się porusza na rozbudowanym,bo nie wiem?

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.