Świetnie radzi sobie

W jazzie, bluesie rocku i metalu. Aynsley Dunbar, który jest w stanie zagrać praktycznie wszystko, uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych perkusistów na Wyspach Brytyjskich. (więcej)

Alex Van Halen

uczył się także gry na gitarze elektrycznej, jednak to jego brat Edie stał się symbolem gitarzysty lat 80tych. (więcej)

Aluminiowe korpusy

z serii werbli firmy Yamaha, zyskały sobie zwolenników wśród wielu perkusistów. Niezależnie od stylu muzycznego, seria Aluminium Shell brzmi świetnie i bardzo charakterystycznie. Inną zaletą jest niewielka waga werbli, co docenią mobilni perkusiści. (więcej)

Bill Ward jest

wielką inspiracją między innymi dla Dava Grohla, który często wymienia Billa jako swojego guru. (więcej)

Tagi

  • Terrt Bozzio
  • Perkusista
  • Instrumentalista
  • Kompozytor
  • Perkusja
  • Instrumenty perkusyjne
  • Rock
  • Muzyka progresywna
  • Bębny

Terry Bozzio - wirtuoz instrumentów perkusyjnych

27 grudnia 1950 roku w San Francisco urodził się Terry Bozzio. Przygodę z perkusją rozpoczął w wieku sześciu lat. Siedem lat później był świadkiem występu The Beatles podczas występu w The Ed Sullivan Show. Koncert wywarł na nim ogromne wrażenie i poprosił ojca o lekcje gry na perkusji. Jako nastolatek grywał w garażu wraz z Blue Grass Radio, The Yarde, czy Tamalphis Jungle Mountain Boys.

W roku 1968 dołączył do Sir Francis Drake High School w San Anselmo. W liceum otrzymał stypendium muzyczne, co zagwarantowało mu naukę w College of Martin. W tym czasie grywał z Chuckiem Brownem oraz Lloydem Davisem i Rolandem Kohloffem.

W 1972 Terry grywał w rockowych musicalach Godspell and Walking in My Time. Wraz z Markiem Ishamem, Peterem Maunuem, Patrickiem O’Hearnem, Mikem Knockem, Artem Landem, Ascetą i innymi muzykami rozpoczął również współpracę z lokalnym zespołem jazzowym. Regularnie grywał też podczas Monady Night Jim Dukey Big Band w Great American Music Hall w San Francisco.

W roku 1975 Bozzio rozpoczął współpracę z Frankiem Zappą, pojawiając się w filmie „Baby Snakes”, na którym popisał się talentem wokalnym w utworze „Punky’s Whips”. Ponadto wystąpił w słynnym „The Black Page” - "koszmarze muzyka" (karta zapisu nutowego jest niemal czarna).Terry w roku 1977 dołączył z Barrym Finnertym do The Becker Brothers. Ruszył z nimi w trasę koncertową oraz nagał album „Heavy Metal Be-Bop”. Wkrótce przyłączył się do Group87 z Markiem Ishamem, Peterem Maunu, Patrickem O’Hearnem i Peterem Wolfem, niedługo potem zaś do Thin Lizzy – zespołu wykonującego irish rock.

Po odejściu Billa Bruforda i Allana Holdswortha z progresywno rockowego zespołu UK, Terry dołączył do grupy Eddiego Jonsona i Johna Wettona, pragnąc stworzyć z nimi trio. Zespół nagrał album „Danger Money” oraz „Night After Night”, koncertując po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Wraz z początkiem nowej dekady grupa zawiesiła działalność, a Terry rozpoczął współpracę z Missing Persons. Wytworem tej relacji był „Spring Session M”, który otrzymał miano złotej płyty, „Rhyme&Reason” oraz „Color in Your Life”. Grupa występowała w radiach i programach telewizyjnych oraz ruszyła w trasę po Stanach i Europie.

Sześć lat później Missing Persons przestało istnień. Bozzio dołączył do grupy Andy’ego Taylora. Jednocześnie pracował u boku Robbiego Robertsona, Gary’ego Wrighta, Dona Dokkena, XYZ, Paula Hyde’a, Herbiego Hancocka, Dweezila Zappy oraz Richarda Marxa. Ponadto działał z Mickem Jaggerem i Jeffem Beckiem przy nagraniach to „Throwaway”, jak i „Jeff Beck’s Guitar Shop” – piątego albumu Becka, nagrodzonego statuetką Grammy. Współpracy z licznymi cenionymi muzykami towarzyszyły również solowe działania Bozziego. Koncertował jako solista, a także wydał film instruktażowy „Solo Drums” dla telewizji WB. Pod koniec lat osiemdziesiątych pobrał się z Ev Kvamme – matki jego jedynego syna.

W latach dziewięćdziesiątych wraz z Tonym Hymasem, Tonym Coe’em i Hughem Brunsem uformował zespół Lonely Bears. Wówczas żył i pracował w Paryżu. Z zespołem nagrał „The Lonely Bears”, „Injustice” oraz „The Bears are Running”. W tej dekadzie stworzył również zespół Polytown wraz z Davidem Tornem i Mickem Karnem. W pierwszej połowie dziesięciolecia wydał kolejny film instruktażowy „Melodic Drumming and The Ostinato Volumes 1, 2&3”, a także „Solo Drum Music Volumes 1&2”.

Od roku 1995 do 2002 koncertował po USA, Australii, Kanadzie i Europie jako solista. Wydał również dwa albumy – „Drawing The Circle „ i „Chamberworks”. Dołączył do „Hall Of Fame” jako jeden ze współczesnych perkusistów oraz uzyskał nagrody „Clinician of The Year” i „Best Drummer Award”. W roku 2007 dołączył do Guitar Center’s RockWalk w Hollywood. Współpracował również z zespołem Korn nad ich ósmym albumem studyjnym. Od listopada 2008 roku Bozzio koncertował z Allanem Holdsworthem, Tonym Levinem i Patem Mastelotto, jako HoBoLeMa. W roku 2012 działalność wznowiła grupa UK, w skład w której weszli John Wetton, Eddie Johnson i Terry Bozzio.

Magazyn “Rolling Stone” uplasował tego wyjątkowego perkusistę na piątym miejscu listy “100 najlepszych perkusistów wszechczasów”.

Komentarze

piotr
2012-09-12 15:50:11

ten jego zestaw perkusyjny jest trochę przegięty :/