Świetnie radzi sobie

W jazzie, bluesie rocku i metalu. Aynsley Dunbar, który jest w stanie zagrać praktycznie wszystko, uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych perkusistów na Wyspach Brytyjskich. (więcej)

Matt Cameron świetnie

odnalazł się w składzie Pearl Jam, w ciągu kilku dni nauczył się 80 utworów tego zespołu by móc zagrać z nim zbliżającą się trasę koncertową. (więcej)

Świetna technika gry

Bakera idzie w parze z jego niesamowicie widowiskowym sposobem grania na perkusji. Ginger potrafi zrobić fantastyczne show, które uwielbia publiczność. Koncertowa rola perkusisty nie musi więc być przyćmiona innymi członkami zespołu. (więcej)

Perkusja była

pierwszym instrumentem na jakim Jack White nauczył się grać. Dopiero później zainteresował się gitarą, z którą dziś jest bardziej kojarzony.Będąc dzieckiem trzymał w swoim pokoju 2 pełne zestawy perkusyjne, musiał przez to pozbyć się łóżka i spał na materacu rozłożonym między instrumentami. (więcej)

Tagi

  • Terrt Bozzio
  • Perkusista
  • Instrumentalista
  • Kompozytor
  • Perkusja
  • Instrumenty perkusyjne
  • Rock
  • Muzyka progresywna
  • Bębny

Terry Bozzio - wirtuoz instrumentów perkusyjnych

27 grudnia 1950 roku w San Francisco urodził się Terry Bozzio. Przygodę z perkusją rozpoczął w wieku sześciu lat. Siedem lat później był świadkiem występu The Beatles podczas występu w The Ed Sullivan Show. Koncert wywarł na nim ogromne wrażenie i poprosił ojca o lekcje gry na perkusji. Jako nastolatek grywał w garażu wraz z Blue Grass Radio, The Yarde, czy Tamalphis Jungle Mountain Boys.

W roku 1968 dołączył do Sir Francis Drake High School w San Anselmo. W liceum otrzymał stypendium muzyczne, co zagwarantowało mu naukę w College of Martin. W tym czasie grywał z Chuckiem Brownem oraz Lloydem Davisem i Rolandem Kohloffem.

W 1972 Terry grywał w rockowych musicalach Godspell and Walking in My Time. Wraz z Markiem Ishamem, Peterem Maunuem, Patrickiem O’Hearnem, Mikem Knockem, Artem Landem, Ascetą i innymi muzykami rozpoczął również współpracę z lokalnym zespołem jazzowym. Regularnie grywał też podczas Monady Night Jim Dukey Big Band w Great American Music Hall w San Francisco.

W roku 1975 Bozzio rozpoczął współpracę z Frankiem Zappą, pojawiając się w filmie „Baby Snakes”, na którym popisał się talentem wokalnym w utworze „Punky’s Whips”. Ponadto wystąpił w słynnym „The Black Page” - "koszmarze muzyka" (karta zapisu nutowego jest niemal czarna).Terry w roku 1977 dołączył z Barrym Finnertym do The Becker Brothers. Ruszył z nimi w trasę koncertową oraz nagał album „Heavy Metal Be-Bop”. Wkrótce przyłączył się do Group87 z Markiem Ishamem, Peterem Maunu, Patrickem O’Hearnem i Peterem Wolfem, niedługo potem zaś do Thin Lizzy – zespołu wykonującego irish rock.

Po odejściu Billa Bruforda i Allana Holdswortha z progresywno rockowego zespołu UK, Terry dołączył do grupy Eddiego Jonsona i Johna Wettona, pragnąc stworzyć z nimi trio. Zespół nagrał album „Danger Money” oraz „Night After Night”, koncertując po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Wraz z początkiem nowej dekady grupa zawiesiła działalność, a Terry rozpoczął współpracę z Missing Persons. Wytworem tej relacji był „Spring Session M”, który otrzymał miano złotej płyty, „Rhyme&Reason” oraz „Color in Your Life”. Grupa występowała w radiach i programach telewizyjnych oraz ruszyła w trasę po Stanach i Europie.

Sześć lat później Missing Persons przestało istnień. Bozzio dołączył do grupy Andy’ego Taylora. Jednocześnie pracował u boku Robbiego Robertsona, Gary’ego Wrighta, Dona Dokkena, XYZ, Paula Hyde’a, Herbiego Hancocka, Dweezila Zappy oraz Richarda Marxa. Ponadto działał z Mickem Jaggerem i Jeffem Beckiem przy nagraniach to „Throwaway”, jak i „Jeff Beck’s Guitar Shop” – piątego albumu Becka, nagrodzonego statuetką Grammy. Współpracy z licznymi cenionymi muzykami towarzyszyły również solowe działania Bozziego. Koncertował jako solista, a także wydał film instruktażowy „Solo Drums” dla telewizji WB. Pod koniec lat osiemdziesiątych pobrał się z Ev Kvamme – matki jego jedynego syna.

W latach dziewięćdziesiątych wraz z Tonym Hymasem, Tonym Coe’em i Hughem Brunsem uformował zespół Lonely Bears. Wówczas żył i pracował w Paryżu. Z zespołem nagrał „The Lonely Bears”, „Injustice” oraz „The Bears are Running”. W tej dekadzie stworzył również zespół Polytown wraz z Davidem Tornem i Mickem Karnem. W pierwszej połowie dziesięciolecia wydał kolejny film instruktażowy „Melodic Drumming and The Ostinato Volumes 1, 2&3”, a także „Solo Drum Music Volumes 1&2”.

Od roku 1995 do 2002 koncertował po USA, Australii, Kanadzie i Europie jako solista. Wydał również dwa albumy – „Drawing The Circle „ i „Chamberworks”. Dołączył do „Hall Of Fame” jako jeden ze współczesnych perkusistów oraz uzyskał nagrody „Clinician of The Year” i „Best Drummer Award”. W roku 2007 dołączył do Guitar Center’s RockWalk w Hollywood. Współpracował również z zespołem Korn nad ich ósmym albumem studyjnym. Od listopada 2008 roku Bozzio koncertował z Allanem Holdsworthem, Tonym Levinem i Patem Mastelotto, jako HoBoLeMa. W roku 2012 działalność wznowiła grupa UK, w skład w której weszli John Wetton, Eddie Johnson i Terry Bozzio.

Magazyn “Rolling Stone” uplasował tego wyjątkowego perkusistę na piątym miejscu listy “100 najlepszych perkusistów wszechczasów”.

Komentarze

piotr
2012-09-12 15:50:11

ten jego zestaw perkusyjny jest trochę przegięty :/