Gane Krupa

posiadał polskie korzenie. Jego ojciec - Bartłomiej był emigrantem z Polski. Matką Gene była urodzona w Pensylwanii Anna Oslowki, której rodzice także byli Polakami. (więcej)

Firma Yamaha

od zawsze była pionierem w dziedzinie wprowadzania nowoczesnych technologii. Zestawy perkusyjne tego producenta stanowią już swego rodzaju wzorzec brzmienia, który docenili perkusiści na całym świecie. Seria bębnów PHX to kolejny krok na przód i kolejne innowatorski rozwiązania. (więcej)

Ojciec Louie Bellsona

był właścicielem sklepu muzycznego, dzięki temu młody Louie miał znakomite warunki by móc rozpocząć i rozwijać naukę gry na perkusji. (więcej)

Aluminiowe korpusy

z serii werbli firmy Yamaha, zyskały sobie zwolenników wśród wielu perkusistów. Niezależnie od stylu muzycznego, seria Aluminium Shell brzmi świetnie i bardzo charakterystycznie. Inną zaletą jest niewielka waga werbli, co docenią mobilni perkusiści. (więcej)

Tagi

 • Yamaha
 • Bębny
 • Perkusja
 • Zestaw perkusyjny
 • Blachy
 • Ride
 • Crash
 • Hi-Hat
 • PHX
 • Centrala
 • Muzyka

Seria zestawów perkusyjnych Yamaha PHX

Ten artykuł poświęcimy serii bębnów PHX, pochodzących prosto z perkusyjnego laboratorium Yamahy. Pierwsze wynalazki są dla producenta wyznacznikiem kolejnych trendów, które odnoszą ogromny sukces dzięki wszelkim ulepszeniom, unowocześnieniom i wprowadzeniu najlepszych technologii. Atutem Yamahy jest ciągłe dążenie do perfekcji, chęć zadowolenia muzyków na całym świecie poprzez danie im dawki inspiracji i wysokiej jakości sprzętów. Seria PHX oparta jest na wzorze sprzed czterdziestu lat. W roku 2007 Yamaha obchodziła rocznicę wyjścia na światło dzienne perkusji producenta. Wskrzeszając ducha innowacji i niekonwencjonalnych brzmień Yamacha stworzyła rekonstrukcję bębnów serii PHX. Cechuje ją profesjonalne wykończenie i widoczne zaangażowanie pracowników laboratorium perkusyjnego.

Dzięki zastosowaniu najlepszej jakości drewien serie bębnów Yamahy cieszą się wydajnością i niezawodnością w każdej sytuacji. Korpusy modeli PHX wykonane są z jatoby – brazylijskiego drzewa, będącego jednocześnie najtwardszym materiałem do produkcji tej części instrumentu. Po bokach korpus wykonano z kapuru, drewna malezyjskiego. Zewnętrzną i wewnętrzną warstwę stanowi klon z Ameryki Północnej, który pomimo opinii wysokiej jakości materiału uważany jest za klasyczne i najmiększe drewno. Yamaha udostępniła również model, posiadający dodatkową warstwę z jesionu. Przemyślany dobór drewien zagwarantował zwiększenie wibracji membrany oraz pojawienie się efektu fal dźwiękowych.Klasyczny design lug przełamuje powstanie systemu Hook, minimalizująca ich rotację w trakcie strojenia oraz gwarantująca wsparcie śrubom strojącym. Doskonałym rozwiązaniem okazało się również umieszczenie systemu w miejscu najsilniejszych wibracji – bębny brzmią klarownie i mocno, a instrument pozbawiony został niepotrzebnych wibracji korpusu.

Sposób odpowiedniego ulokowania elementów serii PHX zaistniał również w przypadku systemu mocowań YESS, umożliwiającego powierzchni korpusu naturalne wibracje. Gumki podkładek umieszczono w miejscu najsilniejszych wibracji – wpłynęło to na przedłużenie sustainu i wprowadzenie kontroli nad wibracjami i dźwiękami sprzętu.

Bębny tej serii posiadają odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych (od jednego do dziesięciu) w zależności od ich wymiarów. Dzięki zmianie ich liczby możemy kontrolować zmianę sustainu bębna, wysokości wydobywanych brzmień oraz komfort użytkowania instrumentu.

Do czynienia mamy tu również różniącymi się kształtami krawędzi korpusów kotła, tomu i bębna basowego. Każdą z nich ustawiono pod kątem 30 stopni, ich promienie różnią się jednak, by umożliwić uzyskanie odpowiedniej wydajności korpusów. Dzięki obróbce każdej z krawędzi otrzymujemy szeroki zakres strojenia oraz gładkość.

W przypadku serii PHX dostępne są modele z pozłacanymi lub chromowanymi częściami. Szeroka gama odcieni bębnów zaskoczy wymagających od instrumentu nie tylko wspaniałego brzmienia, ale i eleganckiego designu. Mowa tu o Polar White, Garnet Fade, Textured Amber Sunburst, Black Cherry Sunburst, Matte Black i Matte Natural.

Seria PHX to powiew świeżości w zestawach perkusyjnych Yamahy. Legendarne już modele stanowią (jak sam producent to określił) „kolejny krok ku innowacji i perfekcji”.