Niezwykle naturalne

brzmienie zestawu perkusyjnego Yamaha DTXPRESS IV sprawia, że co raz częściej sięgają po niego muzycy grający wcześniej jedynie na analogowych zestawach. Sprawdza się on znakomicie także jako narzędzie pracy studyjnej. (więcej)

Carter Anthony Beauford

słynie z niezwykle rozbudowanego zestawu perkusyjnego, jego sprzęt daleki jest od minimalistycznego podstawowego zestawu większości perkusistów. (więcej)

Kenny Aronoff jest

regularnym zmiennikiem Chada Smitha. Zastąpił go podczas trasy koncertowej Red Hot Chilli Peppers a następnie podczas występów supergrupy Chickenfoot, której Chad jest oficjalnym członkiem. (więcej)

Aluminiowe korpusy

z serii werbli firmy Yamaha, zyskały sobie zwolenników wśród wielu perkusistów. Niezależnie od stylu muzycznego, seria Aluminium Shell brzmi świetnie i bardzo charakterystycznie. Inną zaletą jest niewielka waga werbli, co docenią mobilni perkusiści. (więcej)

Tagi

  • Billy Cobham
  • Perkusista
  • Kompozytor
  • Muzyk
  • Perkusja
  • Jazz
  • Zestaw perkusyjny
  • Perkusista jazzowy

Billy Cobham - perkusista jazzowy i kompozytor

William C. Cobham, znany pod pseudonimem Billy Cobham urodził się 6 maja 1944 roku w Panamie. Gdy artysta był mały jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie dołączył do New York’s High School of Music and Art. Naukę ukończył w roku 1962.

Trzy lata po ukończeniu liceum Billy rozpoczął współpracę z zespołem U.S. Army, która zakończyła się w roku 1968. W tym czasie Cobham poświęcił się pracy u boku Horacego Silvera, Stanley Turrentine’a, Shirleya Scotta i Georga Bensona. Wkrótce muzyk rozpoczął przygodę z jazz fusion, łącząc elementy jazzu, rocka i funku. Wówczas grał i koncertował z Becker Brothers oraz gitarzystą Johnem Abercrombiem. Tuż po nawiązaniu tych dwóch relacji muzyk związał się zawodowo z Milesem Davisem. Wraz z nim pojawił się m.in.na „A Tribute To Jack Johnson”.

W roku 1971 Billy wystąpił na albumie „My Goal’s Beyond” Johna McLaughlina. Wkrótce duet stworzył Mahavishnu Orchestra, zespół tworzący jazz fusion. Przez kolejne dwa lata muzyk stanowił nieodłączną część MO, koncertując i wydając dwa albumy studyjne i jeden będący relacją na żywo. W maju 1973 roku, wciąż tworząc z zespołem, Cobham wydał debiutancki solowy album „Spectrum” przy współpracy z Janem Hammerem, Tommym Bolinem i Lee Sklarem. Tuż przed zawieszeniem działalności Mahavishnu Orchestra Cobham grał z Carlosem Santaną i Johnem McLaughlinem podczas koncertów, będących przedstawieniem ich materiału z płyty „Love Devotion Surrender” oraz debiutanckiej płyty Williama. W latach siedemdziesiątych pracował również z Georgem Dukem podczas ich europejskiej trasy koncertowej, Mark-Almon przy „To The Heart”, a także z CTI Records, dla której nagrywał materiały. W tym czasie był również członkiem New York Jazz Quartet.W roku 1980 artysta współpracował z Jackiem Brucem w zespole Jack Bruce & Friends. Cztery lata później jego działalność poszerzyła się do pracy u boku Bobbyego Cochrana i Dave’a Garlanda w Bobby and The Midnites. Wkrótce wraz z Kennym Gradney’em nagrał album „There The Beat Meets The Street”. W 1994 dołączył do obsady Los Angeles Greek Theatre. Koncert, w jakim wziął udział obejmował głównie utwory Stanley Clarke’a, jednak wszyscy muzycy pracowali nad materiałami muzycznymi. W roku 1998 dołączył do Jazz Is Dead – zespołu, tworzącego covery utworów Grateful Dead.

W roku 2006 William wydał „Drum n Voice 2”, będącym powrotem do brzmień jazz fusionz lat siedemdziesiątych. Udział w nagraniach wzięli Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller, Mike Lindup, Airto Moreira, Frank Gambale, Brian Auger, Guy Barker, a także Novecento. Album wydany został przez Pino and Lino Nicolosi. W roku 2008 Cobham ogłoszony został patronem londyńskiego Tech Music School. Rok później artysta wyał „Drum n Voice 3” przy współpracy z Chaka Khanem, Gino Vannellim, Georgem Dukem, Alexem Acana, Bobem Mitznerem, Brianem Augerem, Johnem Scofieldem i Novecento. Po raz kolejny krążek wydany został przez Nicolosi. W roku 2010 duet Cobham & McLauglin wystąpili razem podczas 44th Mountreux Jazz Festival. Stało się to po raz pierwszy od momentu rozpadu Mahavishnu Orchestra. W tym samym roku artysta rozpoczął współpracę z Kamilem Musallamem nad nowym projektem. W 2011 roku na rynku pojawił się album „Rock The Tabla” nagrany przy udziale A.R. Rahmana, Hossami Ramzy’ego, Omara Faruka Tekbileka & Manu Katche. W tym samym roku Billy rozpoczął nauczanie w Billy Cobham School of Drums.

Cobham jest jednym z pierwszych perkusistów, którzy wykorzystywali grę otwartą dłonią, a także grającym przy użyciu prawym ręki, prowadząc jednak lewą w zamian za krzyżowanie dłoni. Ponadto William korzysta z talerza perkusji ulokowanego po lewej stronie, nie po standardowej prawej. Zwykle artysta korzysta z licznych tomów i podwójnych bębnów.

Artysta uplasował się na trzydziestym trzecim miejscu listy “100 najlepszych perskusistów” wg listy magazynu “Rolling Stone”.