Świetnie radzi sobie

W jazzie, bluesie rocku i metalu. Aynsley Dunbar, który jest w stanie zagrać praktycznie wszystko, uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych perkusistów na Wyspach Brytyjskich. (więcej)

Steve Gadd rozpoczął

naukę gry na perkusji za namową swojego wuja, który również był perkusistą. Grał na instrumentach perkusyjnych w zespole armii Stanów Zjednoczonych. (więcej)

Yamaha Stage Custom

to najbardziej rozpoznawalna seria zestawów perkusyjnych firmy Yamaha. Model Stage Custom doceniło wielu największych perkusistów na świecie. (więcej)

Jeden z prekursorów

swingu - za takiego uważa się Gene Krupę, jego niepowtarzalny styl gry był wzorem dla wielu perkusistów na całym świecie. Sam perkusista od zawsze zakochany był w Jazzie. (więcej)

Tagi

 • Vinnie Paul
 • Pantera
 • Perkusja
 • Perkusista
 • Zestaw perkusyjny
 • Metal
 • Rock
 • Bębny
 • Werbel
 • Centrala
 • Blachy
 • Muzyka metalowa

Vincent Paul Abbot - legendarny perkusista Pantery

Vincent Paul Abbot, znany pod pseudonimem Vinnie Paul, urodził się 11 marca 1964 roku w Abilene w Teksasie w rodzinie Carolyn i Jerry’ego (muzyka country i producenta).

W roku 1981 Vinnie stworzył heavy metalowy zespół Pantera przy współpracy z bratem Dimebagiem Darrellem (Diamondem Darrelem), Terrym Glazem, Tommym D. Brafdfordem i Donniem Hartem. Latem 1982 roku z zespołu odszedł Bradfort, podążając za Donniem Hartem. Na miejsce Tommyego wstąpił Rex Brown i w tym składzie zespół wydał trzy albumy. Po sześciu latach z Pantery odszedł Glaze, a na jego miejsce zespół zatrudnił Phila Anselmo. Punktem zwrotnym w karierze bandu było wydanie pod okiem Atco Records albumu „Cowboys From Hell”. Zespół otrzymał wówczas nominację do nagrody Grammy za najlepszy metalowy utwór – „I’m Broken”, „Suicie Note Pt. I”, „Cemetery Gatek” i „Revolution Is My Name”. W czasie przerwy w działalności Pantery, w roku 1999 bracia Abbot i Rex Brown związali się z Davidem Allanem Coe przy współtworzeniu projektu „Rebel Meets Rebel”.W roku 2001 Anselmo wstrzymał pracę z zespołem wskutek jego problemów z plecami, które dawały mu się we znaki podczas nagrywania i koncertowania. Po dwóch latach od tego zdarzenia zespół rozpadł się. Choć powodów dla podjęcia takiej decyzji było wiele, to przede wszystkim chodziło o ciągłe spory między Anzelmo a resztą zespołu. W ten sposób narodził się konflikt między Vinniem Paulem a Anselmo trwający do dziś. Phil oznajmił w jednym z wywiadów, że chciałby aby Paul wybaczył mu, jednak Vinnie nie zgodził się na rozejm.

Tuż po rozpadzie Pantery bracia Abbot stworzyli nowy, heavy metalowy zespół Damageplan u boku Boba Zilla oraz Patricka Lachmana. Zespół wydał w lutym 2004 roku jeden album – „New Found Power”. Podczas koncertu 8 grudnia 2004 roku Dimebag Darrel Soła postrzelony na scenie przez Nathana Gale’a. Damageplan rozpadło się wkrótce po tym traumatycznym zdarzeniu.Tuż po pochowaniu zmarłego i zaakceptowaniu śmierci brata Vinnie Paul stworzył Big Vin Records, wydając „Rebel Meets Rebel” oraz DVD „Dimevision, Volume 1”. Artysta udziela się również w rockowo-heavy metalowym magazynie „Revolver”, gdzie co miesiąc odpowiada na pytania. Vinnie pełnił również rolę rzecznika prasowego restauracji Fast food „Arby’s”. Po półtora roku od śmierci brata Vinnie Paul zdecydował się powrócić do muzyki poprzez dołączenie do zespołu Hellyeah z Chadem Grayem, Gregem Tribbettem, Tomem Maxwellem i Bobem Zilla. W grudniu 2008 roku wystąpił w promocyjnym wideo, wykonując „Use My Third Arm”, „prima Concrete Sledze”, „13 Steps to Nowhere”, „Domination” i „Becoming”.

Artysta uplasował się na dwudziestym szóstym miejscu listy „100 najlepszych perkusistów” wg magazynu „Rolling Stone”.