Josh Freese uznany został

za najlepszego perkusistę studyjnego w 2009 roku. Ranking przeprowadził branżowy magazyn DRUM! (więcej)

Firma Yamaha

od zawsze była pionierem w dziedzinie wprowadzania nowoczesnych technologii. Zestawy perkusyjne tego producenta stanowią już swego rodzaju wzorzec brzmienia, który docenili perkusiści na całym świecie. Seria bębnów PHX to kolejny krok na przód i kolejne innowatorski rozwiązania. (więcej)

Bardzo uniwersalne brzmienie

zestawu Yamaha Club Custom docenili zarówno muzycy jazzowi, jak i rockowi. Oryginalna konstrukcja i charakterystyczny soud wydaję się być idealny do pracy w studiu nagraniowym oraz małych i dużych scenach koncertowych. (więcej)

Jest wielkim pasjonatem

parapsychologii i okultyzmu. mowa O Dannym Careyu, który od lat interesuje się tymi zagadnieniami. Posiada także dużą kolekcję książek Aleistera Crowleya oraz Kennetha Granta. (więcej)

Tagi

  • Perkusja
  • Zestaw perkusyjny
  • Instrumnety perkusyjne
  • Bębny
  • Werbel
  • Stopa
  • Centrala
  • Tomy
  • Hi-Hat
  • Crash
  • Ride

Jak dobrać odpowiedni sprzęt perkusyjny

Początkujący perkusista staje na starcie swojej przygody z instrumentem przed ważnymi wyborami. Tuż po zadecydowaniu, czy nauczymy się grać samodzielnie, czy też pod okiem nauczyciela, musimy dobrać odpowiedni sprzęt muzyczny. Dla zaczynającego i niedoświadczonego pod tym względem ucznia może to stanowić źródło pytań bez odpowiedzi - jaką kwotę przeznaczyć, na jaką markę się zdecydować, który sprzęt będzie najlepszy dla osoby początkującej, z jakim najprzyjemniej będzie się pracowało, czy wydane pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto?

Chcąc znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania, należy zapoznać się z podstawowym podziałem zestawu perkusyjnego. Część pierwsza to bębny - werbel, floor tom, tom i centrala. Część druga - hi-hat, crash oraz ride. Część trzecia - statyw łamany, prosty, hi-hat, stołek, stopa i statyw pod werbel; czyli hardware. Do takiego zestawu bez problemu można dokupić kolejne elementy, wzbogacając tym samym swoje studio oraz brzmienie. Nie jest tajemnicą, że osoba początkująca powinna dobrać swój sprzęt do nabytych umiejętności. Kupno zestawu dla profesjonalistów, choć będzie brzmiało dumnie, znacznie pogorszy nam postępy w nauce. Nie oznacza to jednak, iż nasza perkusja powinna należeć do tych z najniższych półek cenowych. Jak w przypadku innych produktów, nawet tych nie związanych z muzyką, minimalizm cenowy często idzie w parze ze złą jakością. Przeważnie zestaw dla początkujących wyposażony jest w centralę, dwa tomy wiszące, werbel, statyw do hi-hatu, floor toma, statyw łamany, pod werbel i statyw prosty.Perkusja osób doświadczonych składa się z samych bębnów wykonanych z lepszych jakościowo gatunków drewna - np. brzozy, bubinga, czy klonu. Sprzęt dla rozpoczynających swoją przygodę z muzyką wykonany jest najczęściej z topoli lub lipy.

Jakość materiałów ma znaczny wpływ na brzmienie danych elementów perkusji. Dźwięk talerzy jest w dużej mierze zależny od surowca, z jakiego zostały wykonane. Do najgorszych należą te wykonane ze stopu mosiądzu. Następne w kolejności są talerze ze stopów brązu. Warto pamiętać by nie decydować się na zakup dodatkowych talerzy efektowych, gdyż na początkującym etapie nauki, nie otrzymamy możliwości pełnego wykorzystania ich możliwości. Skupmy się więc na podstawowych talerzach, wymienionych już przeze mnie wcześniej - hi-hat, ride, czy crash.

Kolejnym elementem perkusji są naciągi perkusyjne, które dopasować możemy w zależności od muzyki, jaką gramy. Dla przykładu - preferujący muzykę jazzową zdecydować powinni się na cienkie powlekane naciągi. Mocniejsze style muzyczne, takie jak rock lub metal, wymagają grubszych naciągów dwuwarstwowych - bardziej wytrzymałych i umożliwiających uzyskanie potężniejszego brzmienia.Istotny jest także dobór pałek perkusyjnych, które różnią się od siebie grubością, główką oraz wykorzystanym drewnem. Do brzmień ciężkich powinno się wykorzystywać grubsze pałki, zaś do brzmień lżejszych, takich jak jazz, doskonale nadadzą się pałki cienkie. Drewno wykorzystywane przy produkcji pałek to grab, drzewo hikorowe, brzoza lub dąb.Wybór perkusji powinien być przemyślany, zgodny z naszymi umiejętnościami, a także skonsultowany ze specjalistą. Okaże się to kluczem do sukcesu i osiągniętych rezultatów.