Leksykon współczesnej perkusji

Kenny Aronoff jest

regularnym zmiennikiem Chada Smitha. Zastąpił go podczas trasy koncertowej Red Hot Chilli Peppers a następnie podczas występów supergrupy Chickenfoot, której Chad jest oficjalnym członkiem. (więcej)

Dave jako jedyny

perkusista posiada zaprojektowaną specjalnie dla niego gitarę, sygnowaną jego nazwiskiem. Jest to Gibson DG-335, który zbudowany został na bazie popularnego modelu ES-335. (więcej)

Josh Freese uznany został

za najlepszego perkusistę studyjnego w 2009 roku. Ranking przeprowadził branżowy magazyn DRUM! (więcej)

Yamaha Stage Custom

to najbardziej rozpoznawalna seria zestawów perkusyjnych firmy Yamaha. Model Stage Custom doceniło wielu największych perkusistów na świecie. (więcej)

Tagi

 • Perkusja
 • Zestaw perkusyjny
 • Instrumnety perkusyjne
 • Bębny
 • Werbel
 • Stopa
 • Centrala
 • Tomy
 • Hi-Hat
 • Crash
 • Ride

Jak dobrać odpowiedni sprzęt perkusyjny

2013-04-10 15:52
drumer_1978
Początkujący perkusista staje na starcie swojej przygody z instrumentem przed ważnymi wyborami. Tuż po zadecydowaniu, czy nauczymy się grać samodzielnie, czy też pod okiem nauczyciela, musimy dobrać odpowiedni sprzęt muzyczny. Dla zaczynającego i niedoświadczonego pod tym względem ucznia może to stanowić źródło pytań bez odpowiedzi - jaką kwotę przeznaczyć, na jaką markę się zdecydować, który sprzęt będzie najlepszy dla osoby początkującej, z jakim najprzyjemniej będzie się pracowało, czy wydane pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto?

Chcąc znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania, należy zapoznać się z podstawowym podziałem zestawu perkusyjnego. Część pierwsza to bębny - werbel, floor tom, tom i centrala. Część druga - hi-hat, crash oraz ride. Część trzecia - statyw łamany, prosty, hi-hat, stołek, stopa i statyw pod werbel; czyli hardware. Do takiego zestawu bez problemu można dokupić kolejne elementy, wzbogacając tym samym swoje studio oraz brzmienie.
Kompletny zestaw perkusyjny
Kompletny zestaw perkusyjny, źródło: Muzyczny.pl

Nie jest tajemnicą, że osoba początkująca powinna dobrać swój sprzęt do nabytych umiejętności. Kupno zestawu dla profesjonalistów, choć będzie brzmiało dumnie, znacznie pogorszy nam postępy w nauce. Nie oznacza to jednak, iż nasza perkusja powinna należeć do tych z najniższych półek cenowych. Jak w przypadku innych produktów, nawet tych nie związanych z muzyką, minimalizm cenowy często idzie w parze ze złą jakością. Przeważnie zestaw dla początkujących wyposażony jest w centralę, dwa tomy wiszące, werbel, statyw do hi-hatu, floor toma, statyw łamany, pod werbel i statyw prosty.
Werbel klonowy firmy Tama
Werbel klonowy firmy Tama, źródło: Muzyczny.pl

Perkusja osób doświadczonych składa się z samych bębnów wykonanych z lepszych jakościowo gatunków drewna - np. brzozy, bubinga, czy klonu. Sprzęt dla rozpoczynających swoją przygodę z muzyką wykonany jest najczęściej z topoli lub lipy.

Jakość materiałów ma znaczny wpływ na brzmienie danych elementów perkusji. Dźwięk talerzy jest w dużej mierze zależny od surowca, z jakiego zostały wykonane. Do najgorszych należą te wykonane ze stopu mosiądzu. Następne w kolejności są talerze ze stopów brązu. Warto pamiętać by nie decydować się na zakup dodatkowych talerzy efektowych, gdyż na początkującym etapie nauki, nie otrzymamy możliwości pełnego wykorzystania ich możliwości. Skupmy się więc na podstawowych talerzach, wymienionych już przeze mnie wcześniej - hi-hat, ride, czy crash.

Kolejnym elementem perkusji są naciągi perkusyjne, które dopasować możemy w zależności od muzyki, jaką gramy. Dla przykładu - preferujący muzykę jazzową zdecydować powinni się na cienkie powlekane naciągi. Mocniejsze style muzyczne, takie jak rock lub metal, wymagają grubszych naciągów dwuwarstwowych - bardziej wytrzymałych i umożliwiających uzyskanie potężniejszego brzmienia.
Powlekany naciąg perkusyjny
Powlekany naciąg perkusyjny, źródło: Muzyczny.pl

Istotny jest także dobór pałek perkusyjnych, które różnią się od siebie grubością, główką oraz wykorzystanym drewnem. Do brzmień ciężkich powinno się wykorzystywać grubsze pałki, zaś do brzmień lżejszych, takich jak jazz, doskonale nadadzą się pałki cienkie. Drewno wykorzystywane przy produkcji pałek to grab, drzewo hikorowe, brzoza lub dąb.
Pałki perkusyjne firmy Tama
Pałki perkusyjne firmy Tama, źródło: Muzyczny.pl

Wybór perkusji powinien być przemyślany, zgodny z naszymi umiejętnościami, a także skonsultowany ze specjalistą. Okaże się to kluczem do sukcesu i osiągniętych rezultatów.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.