Leksykon współczesnej perkusji

W latach 1965 - 1968

Billy Cobham grał na perkusji w zespole wojskowym armii Stanów Zjednoczonych. (więcej)

Jeden z prekursorów

swingu - za takiego uważa się Gene Krupę, jego niepowtarzalny styl gry był wzorem dla wielu perkusistów na całym świecie. Sam perkusista od zawsze zakochany był w Jazzie. (więcej)

Terry Bozzio

słynie z gry na swoim bardzo rozbudowanym zestawie perkusyjnym, dzięki temu jego występy to prawdziwa uczy zarówno dla uszu jak i dla oczu. Niezliczona liczba blach, bębnów i przeszkadzajek robią ogromne wrażenie podczas koncertów (więcej)

Cindy Blackman

od zawsze była zafascynowana jazzem. Propozycja złożona przez Lennego Kravitza była dla niej nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że artystka nigdy wcześniej nie występowała przed dużą publicznością. (więcej)

Tagi

 • Tommy Aldridge
 • Perkusista
 • Muzyk
 • Perkusja
 • Bębny
 • Rock
 • Muzyka rockowa
 • Instrumenty muzyczne
 • Muzyczny
 • Pałki
 • Werbel

Tommy Aldridge - życie i kariera

2013-03-20 15:42
dave grohl
Tommy Aldridge urodził się 15 sierpnia 1950 roku w Nashville. Jako dwudziestolatek dołączył do Black Oak Arkansas, z którym wydał również dziewięć albumów w latach 1972-1976. Ta sześcioletnia współpraca z zespołem otworzyła ponadto przed nim świat tras koncertowych po całych Stanach Zjednoczonych.

Od roku 1978 poświęcił się pracy u boku kanadyjskiego gitarzysty Pata Traversa wraz z którym wydał pięć kolejnych krążków. W tym czasie otrzymał również propozycję współpracy od Ozzy’ego Osbourne’a, którą przyjął, zważywszy na niesamowity talent Randy’ego Rhoadsa. To właśnie swojemu idolowi Tommy zawdzięcza to, kim stał się w świecie perkusji. Po śmierci Randy’ego grupa wydała „Speak of The Devil”, a także „Bark At the Moon” w roku 1983. Niedługo potem artysta zwolniony został przez Sharona Osbourne’a. Na jego miejsce wstąpił Carmine Appice, jednak wskutek poróżnienia z członkami zespołu, Tommy powrócił na swoją posadę, wspomagając Ozzy’ego podczas trasy „Bark At The Moon”. Tę współpracę zakończył w roku 1985 podczas festiwalu Brazil’s Rock w Rio.
Tommy Aldridge
Tommy Aldridge, źródło: Drummerworld

W roku 1981 rozpoczął jeden z istotnych etapów swojej kariery – wraz z Garym Moorem nagrał „Dirty Fingers”. Stało się to przed przyjęciem propozycji dołączenia do Whitesnake. Poprzedzając ten etap połączył siły z Rudym Sarzo i Tonym McAlpinem, tworząc M.A.R.S, który nie tylko poniósł porażkę komercyjną, ale też kosztował go wiele wysiłku i najwyższą cenę – małżeństwo. Niedługo potem wraz z Sarzo dołączył do Whitesnake, z którym koncertował przez kolejne dwa lata. W roku 1989 pojawił się zaś na „Slip Of The Tongue”, który nie odniósł jednak sukcesu i już rok później grupa zakończyła działalność.

Wkrótce grał w Manic Edem z Adrianem Vandenbergem, Ronem Youngem i Rudym Sarzo. W tej dekadzie pracował również z House of Lords, Motorhead, czy Tedem Nugentem.
Tommy Aldridge - życie i kariera

Tommy Aldridge - życie i karieraOd roku 2002 wznowił pracę z Whitesnake u boku Davida Coverdale’a, Douga Aldricha, Reba Beacha, Marco Mendoza, Uriaha Duffy’ego i Timothy’ego Drury’ego. W roku 2007 odszedł z zespołu. Wówczas, przez dwa lata, koncertował z Thin Lazy, Scottem Gorhamem, Johnym Sykesem i Marco Mendoza. W roku 2009 zespół miał być supportem przed występami AC/DC w Anglii, Irlandii i Szkocji, jednak wystąpienia te zostały odwołane tuż po wypadku Aldrige’a, w którym złamał obojczyk. 30 czerwca tego samego roku z Thin Lizzy odszedł John Sykes przez co anulowane zostały wszystkie koncerty zespołu zaplanowane do grudnia. W roku 2010 Thin Lizzy nie uwzględniło Tommy’ego w nowym składzie zespołu, zastępując go Brianem Downeyem.

Od roku 1982 związany jest z instrumentami Yamaha i Paist.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.