Nie tylko na perkusji

Steward świetnie radzi sobie także z gitarą i instrumentami klawiszowymi. Jest także doskonałym kompozytorem i aranżerem oraz cenionym twórcą muzyki filmowej. Copeland stworzył ścieżkę dźwiękową między innymi do takich filmów jak: Wall Street, Simpatico, Nieśmiertelny 2, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem i Babilon 5. (więcej)

Alex Van Halen

uczył się także gry na gitarze elektrycznej, jednak to jego brat Edie stał się symbolem gitarzysty lat 80tych. (więcej)

Terry Bozzio

słynie z gry na swoim bardzo rozbudowanym zestawie perkusyjnym, dzięki temu jego występy to prawdziwa uczy zarówno dla uszu jak i dla oczu. Niezliczona liczba blach, bębnów i przeszkadzajek robią ogromne wrażenie podczas koncertów (więcej)

Jeden z prekursorów

swingu - za takiego uważa się Gene Krupę, jego niepowtarzalny styl gry był wzorem dla wielu perkusistów na całym świecie. Sam perkusista od zawsze zakochany był w Jazzie. (więcej)

Tagi

  • Kenny Clarke
  • Perkusista
  • Muzyk
  • Instrumentalista
  • Muzyka
  • Muzyczny
  • Instrumenty muzyczne
  • Zestaw perkusyjny
  • Bębny

Kenneth Spearman „Kenny” Clarke - amerykańska legenda perkusji

Kenneth Spearman „Kenny” Clarke urodził się 9 stycznia 1914 roku w Pittsburgu w Pennsylvanii w muzycznie uzdolnionej rodzinie. Od najmłodszych lat szkolił grę na puzonie i wibrofonie. Będąc w liceum grywał w lokalnych zespołach Leroya Bradleya i Roya Eldrige’a.

Koncertował przez kolejne lata z Jeter-Pillarem (Jimmym Blantonem, Charliem Christianem). W roku 1935 większość czasu spędził w Nowym Jorku, gdzie ostatecznie przeprowadził się. Wówczas rozpoczął współpracę z zespołami Edgara Hayesa i Lonniego Smitha, która ukształtowała jego spojrzenie na muzykę.

Kolejnym podjętym przez niego wyzwaniem była praca z Monkem, Parkerem, Gillespiem, Russellem i Don Byasem. W tym czasie wydał wiele nagrań, większość dla Savoy Records.

Kiedy każdy z członków zespołu odszedł, poświęcając się innym projektom, Clarke rozpoczął współpracę z Johnem Lewisem, Rayem Brownem i Miltem Jacksonem. Wspólnie utworzyli Modern Jazz Quartet – MJQ, z którym Kenny pojawiał się do roku 1995.ówczas przeprowadził się do Paryża. Koncertował po Europie oraz pracował i odwiedzał amerykańskich artystów – w tym Milesa Davisa. Ponadto uformował The Three Bosses z Budem Powellem i Pierzem Micheltoem. W roku 1963 wspólnie wydali krążek „Our Man in Paris” z Deuterem Gordonem.

Dwa lata wcześniej wraz z belgijskim pianistą Francym Rolandem utworzył The Kenny Clarke-Francy Boland Big Band, wspierany przez europejskich i amerykańskich artystów – Johnny’ego Griffina, Ronniego Scotta. Zespół przetrwał jedenaście lat.

Od roku 1968 do 1978 artysta nagrywał z francuskim kompozytorem i klarnecistą Jeanem-Christianem Michelem.

Aż do śmierci 26 stycznia 1985 roku kontynuował współpracę z muzykami ze Stanów Zjednoczonych oraz ze swoich francuskim zespołem. W roku 1988 dodany został do Down Beat Jazz Hall of Fame.