W latach 1965 - 1968

Billy Cobham grał na perkusji w zespole wojskowym armii Stanów Zjednoczonych. (więcej)

Za współpracę z Carlosem Sntaną

Michael Shrieve został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame. Wydarzenie to miało miejsce w 1998 roku. (więcej)

Matt Cameron świetnie

odnalazł się w składzie Pearl Jam, w ciągu kilku dni nauczył się 80 utworów tego zespołu by móc zagrać z nim zbliżającą się trasę koncertową. (więcej)

Cindy Blackman

od zawsze była zafascynowana jazzem. Propozycja złożona przez Lennego Kravitza była dla niej nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że artystka nigdy wcześniej nie występowała przed dużą publicznością. (więcej)

Tagi

  • Włodzimierz Kotoński
  • Perkusja
  • Leksykon
  • Nauka
  • Instrumenty perkusyjne
  • Leksykon
  • Książka

"Leksykon współczesnej perkusji" autorstwa Włodzimierza Kotońskiego

Wiele pytań i niejasności piętrzy się w głowach artystów - dyrygentów, kompozytorów i perkusistów - którzy nieustannie poszukują na nie odpowiedzi. Wszystko to bowiem przez ubytek w literaturze muzycznej, która pomijała dotychczas wiele zagadnień dotyczących perkusji. Wszystkim zainteresowanym z pomocą przychodzi "Leksykon współczesnej perkusji" Włodzimierza Kotońskiego. Podręcznik PWN rozwiązuje wiele problemów, skupia się na niewytłumaczonych wcześniej terminach, które z całą pewnością ułatwią grę na ukochanym instrumencie.

Urodzony w roku 1925 w stolicy Włodzimierz Kotoński to znany polski kompozytor. Artysta zasłynął jako twórca muzyki elektronicznej w naszym kraju oraz profesor kompozycji muzycznej. Autor "Leksykonu" ukończył PWSM w Warszawie, ponadto edukował się pod okiem Tadeusza Szeligowskiego oraz Marii Klimont-Jacynowej. Kotoński pracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, a w przeszłości nagrywał w studiach w Kolonii, Sztokholmie, Paryżu, Bourges oraz Freiburgu. Od roku 1967 kompozytor naucza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, znanej dziś jako Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Pod jego okiem uczyli się m.in. Stanisłam Krupowicz, Jacek Grudzień, Hanna Kulenty, czy Paweł Szymański. W roku 1973 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, trzy lata później stał się laureatem Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 1979 Nagrody Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji. Przez wiele lat Kotoński był badaczem sprzętów perkusyjnych, czego efektem stał się wydany przez niego w roku 1999 podręcznik. Do tego czasu perkusiści mogli jedynie bez celu poszukiwać informacji o instrumencie, tłumaczeń terminologii i nazewnictwa. Wraz z opublikowaniem "Leksykonu" problem ten został rozwiązany i każdy miłośnik instrumentu znajdzie w nim coś dla siebie. To właśnie poznanie genezy swojej pasji, tajników i detali umożliwi nam dalszy rozwój, realizowanie ambicji i pogłębienie kreatywności.