Alex Van Halen

uczył się także gry na gitarze elektrycznej, jednak to jego brat Edie stał się symbolem gitarzysty lat 80tych. (więcej)

Niezwykle naturalne

brzmienie zestawu perkusyjnego Yamaha DTXPRESS IV sprawia, że co raz częściej sięgają po niego muzycy grający wcześniej jedynie na analogowych zestawach. Sprawdza się on znakomicie także jako narzędzie pracy studyjnej. (więcej)

W latach 1965 - 1968

Billy Cobham grał na perkusji w zespole wojskowym armii Stanów Zjednoczonych. (więcej)

Perkusja była

pierwszym instrumentem na jakim Jack White nauczył się grać. Dopiero później zainteresował się gitarą, z którą dziś jest bardziej kojarzony.Będąc dzieckiem trzymał w swoim pokoju 2 pełne zestawy perkusyjne, musiał przez to pozbyć się łóżka i spał na materacu rozłożonym między instrumentami. (więcej)

Tagi

  • Ginger Baker
  • Perkusista
  • Perkusja
  • Rock
  • Blues
  • Eric Clapton
  • Cream
  • Jeff Beck
  • Blind Faith
  • Muzyka

Ginger Baker - legendarny perkusista blues-rockowy

Peter Edward „Ginger” Baker urodził się 19 sierpnia 1939 roku w Lewisham w Londynie. Artysta zaistniał jako członek Graham Bond Organisation oraz zespołu rockowego Cream w latach 1966-1968. Tuż po rozpadzie grupy dołączył do Blind Faith (duet z Ericem Claptonem został zawieszony po wydaniu zaledwie jednego albumu), jednocześnie współpracując w latach siedemdziesiątych z Ginger Baker’s Air Force. W 1971 towarzyszył Feli Rensome-Kutiemu, rok później obaj pojawili się na „Stratavarious” wraz z Bobbym Gassem (Bobbym Tencie), znanego z The Jeff Beck Group. Wkrótce album stał się częścią „Do What I Like”. W roku 1974 muzyk uformował Baker Gurvitz Army, z którym wydał trzy albumy. Zespół rozpadł się dwa lata później.

Początek lat dziewięćdziesiątych to dla artysty współpraca z Master of Reality przy albumie „Sunrise on the Sufferbus”. Zaowocowało to powstaniem wielkiego hitu „She Got Me (When She Got Her Dress On)”. W roku 1994 stworzył zaś Ginger Baker Trio wraz z Googem i Chrisem Gossem. Niedługo potem dołączył do BBM – grupy Jacka Bruce’a i Gary’ego Moora. Zespół nie zagrzał jednak miejsca na rynku muzycznym. Współpraca z jednym z nich – Brucem – ponowiona została w roku 2005, kiedy to Ginger wystąpił u jego boku wraz z Ericem Claptonem w Royal Albert Hall i Madison Squares Garden w Nowym Jorku. W roku 2009 ukazał się artykuł magazynu „Rolling Stone”, w którym zawarto wypowiedź Bruce’a o Bakerze:

„Pomiędzy mną a Gingerem jest zaostrzona sytuacja. Obecnie szczęśliwie koegzystujemy w odmiennych kontynentach, jednak zastanawiałem się nad zaproponowaniem mu przeprowadzki. Wciąż jest zbyt blisko.”
Biografia muzyka – “Hellraiser” – ukazała się na półkach księgarni tego samego roku. Spośród innych cenionych perkusistów Ginger wyróżnia się ogromnym talentem technicznym oraz atrakcyjnością gry. Uważa się go za przewodnika wizerunku, showmana w świecie muzyków oraz za prekursora wprowadzenia do perkusji rockowej drugiego bębna basowego. Baker inspiruje się muzyką rockową, jazzem, bluesem i etno. Podczas swojej kariery Baker pracował z wieloma cenionymi artystami i zespołami – m.in. z Billem Laswellem, Charlie Hadenem, Billem Frisellem czy Felą Kutim. Ponadto kojarzyć go można z „Hawkwind”, „Atomic Rooster” czy projektem „Public Image Ltd”. „AllMusic” nazwało go najbardziej wpływowym perkusistą lat sześćdziesiątych, zaznaczając, że muzycy z kapeli heavy metalowych podążają od tego czasu za jego techniką i pomysłami.

W roku 2007 „Stylus Magazine” uplasowało go na szesnastym miejscu listy „50 najlepszych perkusistów rockowych”. Ginger zajął również trzecie miejsce w spisie „100 najlepszych perkusistów wszechczasów” stworzonego przez „Rolling Stone”.