Firma Yamaha

od zawsze była pionierem w dziedzinie wprowadzania nowoczesnych technologii. Zestawy perkusyjne tego producenta stanowią już swego rodzaju wzorzec brzmienia, który docenili perkusiści na całym świecie. Seria bębnów PHX to kolejny krok na przód i kolejne innowatorski rozwiązania. (więcej)

Nazwa zestawu

Recording Custom jednoznacznie kojarzy się z pracą w studiu nagrań. Potężne brzmienie i doskonała dynamika sprawia jednak, że Yamaha świetne nadaję się także do gry na żywo. (więcej)

Niezwykle naturalne

brzmienie zestawu perkusyjnego Yamaha DTXPRESS IV sprawia, że co raz częściej sięgają po niego muzycy grający wcześniej jedynie na analogowych zestawach. Sprawdza się on znakomicie także jako narzędzie pracy studyjnej. (więcej)

Ojciec Louie Bellsona

był właścicielem sklepu muzycznego, dzięki temu młody Louie miał znakomite warunki by móc rozpocząć i rozwijać naukę gry na perkusji. (więcej)

Tagi

  • Ian Anderson Paice
  • Deep Purple
  • Perkusista
  • Muzyk
  • Perkusja
  • Zestaw pestuzyjny
  • Muzyka rockowa

Ian Anderson Paice - perkusista zespołu Deep Purple

Ian Anderson Paice urodził się 29 czerwca 1948 roku w Anglii. Pierwszy zestaw perkusyjny otrzymał w wieku piętnastu lat. W późnych latach pięćdziesiątych grywał w zespole tanecznym ojca, jednak pierwszą grupą do której dołączył był Georgie & The Rave-Ons, którego nazwę zmieniono na The Shindings. Wkrótce zespół – w składzie: Ian i George Adams - wydał pierwszy singiel.

W roku 1966 Ian dołączył do MI5 – grupy, która niedługo potem przemieniła się w The Maze, tworzącej muzykę we Włoszech i we Francji. W zespole występował również Rod Evans, z którym Paice wkrótce utworzył Deep Purple. Wydarzyło się to w lutym 1968 roku. W tym okresie Ian zaangażował się we współpracę z wieloma cenionymi artystami i producentem Derekiem Lawrencem.

W roku 1974 pracował z Eddiem Harrisem – amerykańskim muzykiem jazzowym – podczas sesji w Morgan Studios. Wystąpił w utworach „He’s Island Man” oraz „I’ve Tried Everything” na albumie „E.H in The U.K” u boku Jeffa Becka, Steve’a Winwooda i Ricka Grecha.

Tuż po zawieszeniu działalności Deep Purple, Ian zdecydował się założyć nową grupę u boku Tony’ego Ashtona, Bemiego Marsdena, Paula Martineza i Jona Lorda. Rzecz działa się w roku 1976. Zespół wydał jeden album „Malice in Wonderland” oraz wystąpił jedynie pięć razy na żywo. Grupa rozpadła się przypuszczalnie ponieważ Tony Ashton czuł się swojo grając jedynie w małych klubach.W 1979 roku Ian otrzymał propozycję od Davia Coverdale’a w postaci dołączenia do Whitesnake na czas ich trasy koncertowej po Japonii, promującej album „Lovehunter”. Jego pobyt w zespole przedłużył się do kolejnych trzech lat, dzięki czemu pojawił się na krążku „Ready an’ Willing”, „Live… in The Heart of The City”, „Come an’ Get It” oraz „Saints & Sinners”. W tym czasie w skład zespołu wchodził również Jon Lord, co oznaczało, że trzej członkowie Deep Purple ponownie pracowali wspólnie nad jedną formacją.

W listopadzie 1982 roku Ian wsparł Gary’ego Moore’a przy produkcji „Corridors of Power”. Wówczas menadżer artysty wyszedł z inicjatywą stworzenia duetu pod nazwiskiem Gary’ego. Zespół przeistoczył się w ogromny sukces, na koncie którego pojawiło się wiele krążków oraz tras koncertowych. Po dwóch latach współpracy Paice zrezygnował z dalszej działalności u boku Moore’a, kosztem powrotu do Deep Purple, w którym pozostał do dziś.

W lipcu 1989 Paice pracował z Georgem Harrisonem podczas sesji nagraniowej we Friar Parku. W rezultacie powstały trzy utwory „Cheer Down”, „Cockamamie Business” oraz „Poor Little Girl”, na których oprócz Iana wystąpili również Richard Tandy, Jim Horn i Jeff Lenne. „Cheer Down” znalazło się na soundtracku filmu „Lethal Weapon II” w roku 1989.

Marzec 1999 roku przyniósł Ianowi współpracę z Paulem McCartneyem, Davidem Gilmourem i Mickem Greenem w Abeby Road nad „Run Devil Run”. Album ukazał się tego samego roku w październiku.


W 2001 roku Paice zagościł na albumie “Living on the Outside” autorstwa Jima Capaldiego. Wystąpił w utworze rodem z lat sześćdziesiątych - „Anna Julia” oraz „We’re Not Alone”. W grudniu tego samego roku wystąpił u boku Pete’a Yorka w Niemczech, grając na dwóch zestawach perkusyjnych na jednej scenie. Z artystami pojawili się również Colin Hodgkinson i Miller Anderson.

Do dorobku Paice’a zaliczyć należy również liczne występy z włoskim gitarzystą Tolo Martonem. Artysta wystapił również na jego albumie live „Del Vero” z roku 2002. Dwa lata później, 21 czerwca zadebiutował u boku Chada Smitha w ramach London Drum Company. Rok później zagrali razem podczas Modern Drummer Festival w New Jersey. Obydwa występy uwieczniono na DVD. W roku 2011 Paice wystąpił na czwartym studyjnym albumie Williama Shatnera – „Seeking Major Tom”. Ian zagrał “Space Truckin” wraz z Johnym Winterem.

W życiu prywatnym Ian jest ojcem Jamesa, Emmy i Calli – całą trójkę urodziła jego żona Jacky (bliźniacza siostra żony Jona Lorda). Wraz z rodziną Ian żyje w Anglii.

Magazyn “Rolling Stone” uplasował tego wybitnego artystę na dziewiątym miejscu listy „100 najlepszych perkusistów wszechczasów”.