Gane Krupa

posiadał polskie korzenie. Jego ojciec - Bartłomiej był emigrantem z Polski. Matką Gene była urodzona w Pensylwanii Anna Oslowki, której rodzice także byli Polakami. (więcej)

Firma DDrum

we współpracy z Carmine Appice wyprodukowała werbel sygnowany nazwiskiem tego wspaniałego perkusisty. DDrum Carmine Appice 5x14 Brass, to świetne narzędzie dla wszystkich rockowych i metalowych wymiataczy, którzy szukają dynamicznego i agresywnego brzmienia. (więcej)

Carter Anthony Beauford

słynie z niezwykle rozbudowanego zestawu perkusyjnego, jego sprzęt daleki jest od minimalistycznego podstawowego zestawu większości perkusistów. (więcej)

Bill Ward jest

wielką inspiracją między innymi dla Dava Grohla, który często wymienia Billa jako swojego guru. (więcej)

Tagi

  • Mamady Keita
  • Perkusista
  • Perkusja
  • Instrumenty perkusyjne
  • Djambe
  • Folk
  • Etno
  • Muzyka afrykańska
  • Muzyka
  • Muzyczny

Mamady Keita - wirtuoz gry na djambe

Mamady Keita to urodzony w roku 1950 w Balandugu perkusista, specjalizujący się w grze na Djembe. Artysta urodził się w małej wiosce w Gwinei. Swoją przygodę z djembe - bębnie kielichowym pochodzącym z Afryki Zachodniej - rozpoczął w wieku lat siedmiu. Rozwinięcie tej umiejętności zawdzięcza matce, która wysłała go do miejscowego djembefola - mistrza w grze na instrumencie - Karinkadjana Konde'a. Po pięciu latach mały Mamady dołączył do lokalnego baletu. Wkrótce, za pośrednictwem prezydenta Seckou Toure powstał balet Djoliba, w którym przyjmowano najlepszych bębniarzy, wokalistów i tancerzy. W wieku lat czternastu Keita dołączył do grupy jego członków. Utalentowani nastolatkowie ćwiczyli w pałacu prezydenckim, koncertując po świecie, odwiedzając różne zakątki świata - Chiny, Związek Radziecki, Europę Wschodnią i państwa Afryki. W wieku dziewiętnastu lat Mamady został dyrektorem artystycznym Djoliba. Po śmierci Toure'a w roku 1984 artysta zrezygnował z dalszego pełnienia tej funkcji, chcąc otworzyć się na nowe doświadczenia, wykorzystując wiedzę nabytą w balecie. W roku 1986 zdecydował się dołączyć do zespołu Koteba w Nigerii, jednak nie kroczył tą ścieżką długo.W roku 1991 otworzył własną szkołę perkusji "Tam Tam Madigue", która zyskała dobrą opinię na całym świecie. Sam Mamady uzyskał dzięki temu renomę i popularność. Od tej pory zapraszany był na różnorodne warsztaty i koncerty. Sam również niejednokrotnie ruszył w trasę z zespołęm Sewa Kan, co w języku Malinke oznacza "dźwięk radości".

Dwukrotnie Keita pojawił się na dużym ekranie w filmach dokumentalnych Laurenta Chevaliera "Djembefola" oraz "Mogobalu".